4 Mart 2019 Pazartesi

BDSM ve Yaşam Dengesi

BDSM’yi yaşamak mı, BDSM’yi yaşamının bir parçası yapmak mı?


Sıklıkla düşündüğüm konulardan birisi de bu son zamanlarda.

“BDSM’yi yaşamak” denince benim anladığım 7/24 hayat tarzı (lifestyle) bir yaşam geliyor. Bir insan ne kadar sadist (BDSM disiplini taşıyan ve oto-kontrol yeteneği olan!) ya da mazoşist olursa olsun bu şekilde bir hayat sürdürebileceğini sanmıyorum. Nasıl ki hayat inişleri çıkışları olan, 7/24 aynı psikolojide ve ya sağlıkta yaşayamadığımız bir olguysa, BDSM’yi de 7/24 yaşamak bana biraz içi boş bir kavram olarak geliyor. Eminim bunun içini doldurarak yaşayanlar vardır ancak genele yayılabilecek uygulamalar ancak belgesellere konu olabilecek cinsten olduğunu düşünüyorum.

BDSM’yi yaşamın bir parçası yapmak” ise hem BDSM’ye hem de hayatın kendisine daha adil bir yaklaşım olarak geliyor. Uzak doğu sporları örneği buna daha yakın geliyor. Bu sporu yapanların hayatına kattığı en önemlı olgu disiplindir. İster savunma sanatı, ister saldırı olsun, temelinde bedenen ve zihnen sağlıklı ve disiplinli olmak yatar.

Hayatınıza kabul ettiğiniz efendi (kadın-erkek) sizi sadece farklı bir cinsel tatminle ya da mazoşist ruhunuza yaklaşımıyla beslememeli. (Tabii ki bu da bir tercihtir ve iki aklı başında kişinin arasında rıza ve güvene bağlı olarak sadece bu yaklaşımla ilişki kurulabilir)

Herşeyin başında yaşamınıza değer katabilmeli, BDSM’nin temelinde olan ödül-ceza ile kendi kendinize başa çıkamadığınız konularda da kontrolü ele alarak hayatınızı düzene sokmada önemli bir etken olabilmeli. Örneğin, dirayetsizliğinizden ötürü kendi kendinize başaramadığınız kötü alışkanlıklardan kurtulma, sigarayı bırakma, birikim yapabilme, mesleğinizde önemli kilometre taşlarını atlama, öğrenclik hayatınızda karşılaştığınız zorluklar gibi konularda size katkı yapabilmeli.

Bir BDSM ilişkisinin bunu başarabilmesinin yolu sınırsız güven, koşulsuz itaat, dürüstlük ve diyalogdan geçer. Efendi ile her zaman birlikte olamayabilirsiniz, o olmadığında yaptığın hataların cezalandırılması için yalandan uzak durulmalıdır. 

Bu bileşenlerin bir arada olduğu BDSM ilişkisinin cinsellik ve acıyla tamamlanması sanırım mükemmel ilişkinin tarifi oluyor. Mükemmel olmasa bile dengeli bir uyum yakalayabilen şanslılardansanız ne ala!

Konuya yorumlarınızla (anonim ya da değil) katkı sağlamanızı istiyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder