3 Ocak 2020 Cuma

Fetişizm Nedir?

Fetişizm, BDSM bağlamında değerlendirilen daha çok erkeklerde yaşandığı düşünülen (ancak kadınlarda da olduğuna dair hakkında bir çok makale barındıran) bir çeşit cinsel cazibedir.
Yazım dilinin sadeliği ve uzman bir kişinin bakış açısısı olduğu için aşağıdaki yazıyı alıntılamak istedim.

Özellikle kadın fetişizmi (yani kadın bireylerin fetişleri) hakkında yabancı kaynaklardan daha derin okumalar yapmaya çalışıyorum. Eğer bir kadın olarak sizin de fetişiniz olduğunu düşünüyorsanız bu linkten anonim olarak yorumlarınızı belirtirseniz çok faydalı olur. Konuyla ilgili mail ile (bdsmblog @ yandex.com) de iletişime geçebilirsiniz.İleride bu geribildirimleri yine anonim olarak okurlarla paylaşacağım!

Keyifli okumalar...
Fetişizm, cinsel heyecan veren herhangi bir nesneyi, bir kişiyi değil kişinin bir parçasını veya kişiyle ilgili bir nesneyi temsil eder. Yani kişi bir bütün halinde kadını kabul etmiyor, kadını parçalara ayırarak kadının bir parçasına odaklanıyor. Daha çok erkeklerde görülen bu bozukluk cinsel sapkınlıklar arasında yer alıyor.

Fetişlerin cinsel haz ya da cinsel doyum amacıyla kullanılışları farklıdır. Fetişi koklama, öpme onunla masturbasyon yapma şeklinde olabilir.

Genellikle birçok insan için vücudun belirli bölümleri cinsel açıdan uyarıcıdır. Ancak fetişlerde durum böyle değildir. Onlarda cinsel uyarılmaya yol açan şey vücudun tek bir bölümü (ayak gibi) ya da cinsel haz uyandıran herhangi bir nesne olabilir. Fetişler için eldivenler, ince topuklu ayakkabılar, çoraplar, iç çamaşırları cinsel uyarılmaya neden olabilir.

Elbette ki her insan bunlardan etkilenebilir. Fakat fetişlerde durum böyle değildir. Onlar bu nesneler olmadan hiçbir cinsel uyarılma hissetmemektedir. Fetişler bu uyaranlara karşı olan saplantılarını sapık olarak adlandırılacaklarından korktukları için çoğu zaman dile getiremediklerinden mastürbasyonu tercih etmektedir.

Ne zaman tedavi gereklidir?
Tedaviden kastım bu durumu tamamen ortadan kaldırmak değil, fetişizme yeni bir düzenleme getirmektir.
1- Eğer bu nesnelere saplanıp kaldıysanız ve onlar olmadan başka bir uyarandan zevk almıyorsanız.
2- Kullanılmış eldiven, çorap ayakkabı çalma eğilimindeyseniz.
3- İlişkiniz ve yaşam kaliteniz bozulduysa.
Mutlaka bir uzmandan destek alınız.

Kaynak : Uzman Klinik Psikolog Gülçin Keskin

Okumaya devam etmek isteyenler için bir güzel ve detaylı yazı daha bırakıyorum:

Fetişizm Neye İşaret Eder ? Uzm.Psk.Dan.Eyüp SARI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder