13 Ocak 2021 Çarşamba

Rıza Dahilinde Rıza Dışı Eylemler Eng:(CNC) Tr:(R+R-)

İngilizce'de "Consensual non-consent" (CNC) olarak geçen konsepti, "Rıza dahilinde rıza dışı eylemler" (R+R-) olarak Türkçe'ye çevirebiliriz.

Not: "R+R-" kısaltması bana aittir, literatürde bulamazsınız.

Peki nedir R+R- ?


Literatüre bakıldığında ilk olarak tecavüz oyunu (rape play) olarak genellenmekle birlikte, aslında bir çok eylemi kapsayabilir. Tecavüz ekseninde toplanmasının nedeni ise, rıza dışı eylemler denince ilk akla gelenin ve en yoğun olanın tecavüz olduğunu düşünüyorum.

Biliyorsunuz, BDSM'nin en temel yapı taşlarından birisi rızadır. Buna ne kadar önem verdiğimi, blogu en başından buraya kadar okuduysanız öğrenmişsinizdir diye tahmin ediyorum.

Rıza dışı eylemlerin hepsi (basit bir dokunma ya da fotoğrafı telefonunuza kaydetmek gibi) uygulanan kişinin psikolojisini ve (BDSM dahili ya da harici) hayatını negatif yönde etkileyebilecek kadar önemlidir, tacizdir ve adli bir suçtur. Partnerler kendine her zaman şunu sormalıdır:

- Buna hakkım var mı?
- Bu bir taciz mi?
BDSM ilişkinizi buraya kadar kazasız belasız ilerletebildiyseniz ve R+R- ile ilişkinize ve fantezilerinize farklı bir boyut kazandırabilirsiniz.

R+R- Oyunlara Örnekler


Yazının ilk başında da bahsettiğim üzere, ilk akla tecavüz oyunları gelmekte ancak farklı oyunlar da bunlara eklenebilir. Aklıma gelen, internette araştırma yaparken karşıma çıkanlara dair örnekleri aşağıya kısa açıklamaları ile ekliyorum:
  • Tecavüz Oyunları: "Bana tecavüz et! 
Eğer bu cümleyi daha önce partnerinden duyanlarınız var mı? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Bu örnekte de belirttiğim gibi, tecavüz edilmesini isteyen kişinin, bunu yapmasını istediği kişiye karşı rızası mevcut. Bu oyunu ilgi çekici hale getiren ise, nerede, ne zaman gibi soruların cevabının güç devri yaptığı partnerinde olması gerekliliği (bence bu bir gereklilik ancak eğer partnerler arasında yeterince güven gelişmediyse daha role play şeklinde de yaşanabilir.

Bu oyuna heyecan katacak bir çok şey eklenebilir. Eğer bir gün bu oyunu oynayacak olursam (ki evet isterim) uygulayacağım senaryo aşağı yukarı şöyle olurdu. Direkt olarak ilgili kişiye yazacağım gibi paylaşacağım sizlerle (genelde bunu pek yapmam)
- Mayıs ayının 1'i ile 20'si arasında bir gün, belirsiz bir saatte evine geleceğim. Evini verdiğin anahtar ile açacağım. Sen evde olabilirsin de olmayabilirsin de. Sen bu tarihler arasında her gün eve aynı saatte gelip, verdiğim görevleri yapacaksın. O gün geldiğinde evinde sen o görevleri yaparken yüzümde maske ile birden karşına çıkıp, seni zorla soyup, zorla mutfak tezgahına yatırıp zorlayarak içine gireceğim. (Tüm bunlar yaşanmaya başladığı andan itibaren güvenli kelimeni kullanabileceksin)
  • Kaçırılma ya da Alıkonulma Oyunları:
Evet kaçırılmak ya da alıkonulmak da normal şartlarda rıza ile olan durumlar değildir. Bu tarz bir oyunda (bence) cinsellik ikinci planda olmalıdır ya da hiç olmamalıdır. Kaçırılma ile ilgili daha önce şu yazıyı yazmıştım. Örnek olarak önce bunu izleyebilirsiniz. 

Hangi açıdan baktığınıza göre çok değişmekle birlikte, kaçırılma ya da alıkonulma tecavüz senaryosundan daha korkutucu olabilir. Çünkü kaçıldığın durumda ilk akla gelen şeyler, şantaj ile başlayıp, canına kast etmeye kadar gidebilir.

Şöyle bir senaryo düşünelim:

Okuldan/işten eve geliyorsunuz ve bir araç yanınıza yaklaşıp sizi zorla bindiriyor. Araç sizin efendinize ait değil, size seslenen kişi efendinize benziyor ama emin değilsiniz. Ancak biliyorsunuz ki, efendinizle böyle bir oyun planladınız. Sizi aracın içine alıyorlar, gözlerinizi bağlıyorlar, ağzınıza gag takıyorlar ve tenha bir yerde araçtan çıkartıp, bagaja koyup bir süre daha sürüyorlar. Sonra sizi bir eve alıp, bir odaya kapatıp duvara bağlıyorlar. Amerikan filmi vari değil mi? Evet öyle gözüküyor ama neden olmasın? 

Örnekler benzer çerçevelerde çoğaltılabilir, son olarak şunları eklemek isterim:

Burada yazılanlar, kesinlikle zor kullanma ya da tecavüzü teşvik etmez. Burada anlatılanlar, yetişkinler tarafından planlanan, tamamen açık zihinle herhangi bir madde etkisi altında olmadan ve rızası olan insanlar arasındaki fantezileri içerir. 
Bir R+R- oyun planlarken her zaman güvenli kelimeye ve limitlere uyun. Taciz ve suistimal adli bir suçtur bunu sakın unutmayın!

Sevgi ve haz ile kalın.
M.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder