21 Temmuz 2022 Perşembe

Ben de Sizden Çok Var

Bir gün bir sohbet esnasında şu cümleyi kurmuştum:

- Ben insanlardan besleniyorum.

Sanırım beni ben yapan en önemli unsurlardan birisi bu. Yaşadığım binlerce iyi kötü hayat deneyimlerin yanında bir de aslında kendim yaşamadan insanları anlayabilmek, onları yargılamadan, kalıplara sokmadan, cinsiyet, yönelim, din gibi pencerelerden bakmadan sadece duygulara odaklanarak onları anlayabilmek.

İşte bu nedenle "Ben de sizden çok var"

----

Bazen sakin kafayla oturup düşündüğümde, vay be ne çok şey yaşadın be, diyorum kendi kendime, öte yandan ne çok şey daha yaşayabilirim!

Sizi dinledikçe siz oluyorum.

Asla bir olamaz ancak bir acın varsa acını içimde hissedebiliyorum.

Ya da partnerinin, kocanın, eşinin, karının, hayatındaki mutsuzluğunun (BDSM ile ilgili kısımlarını) nedenini anlayabiliyorum. 

Çünkü dinliyorum.

İçimde sizlerden çok duygu var.

----

İnsanlar sevdikleri için taviz verirler. Genellikle verilen tavizler büyüdükçe, kişiye karşı duyarsızlık artar. Bu asla bende olmaz mesela. Çünkü verilen tavizi "görüyorum", değer veriyorum.

Daha basit anlatmaya çalışayım. Siz bir yerde çalışıyorsunuz, hayatınızın 10-12 saatini o işyerine satıyorsunuz. Karşılığında ne alıyorsunuz, para. Şimdi düşünün ne size karşılığında hiçbir şey vermeden sizi 10-12 saat rehin alabilir. Ben size cevabı vereyim "Sevgi"

Bir de hiç tanımadığınız bir insanın sadece fikirlerinden yararlanıp ona gösterilen saygı ve hürmet var. Ara ara eposta ile tellonym ile ulaşıp x yıldır takip ettiğinizi ve ne öğrendiysem sizden öğrendim demeniz var.

İçimde sizlerden çok saygı ve sevgi var.

----

İyi de, şimdiye kadar burası bir BDSM blogu bana ne senin empatilerinden, bana ne senin kendini övmelerinden diye düşünmediyseniz tam bu nokta müdahale noktası.

Bu yazıyı yazmamın temel amacı, BDSM ilişkisinin hangi tarafında olursanız olun, karşınızdakine saygı duymanız gerektiğini tekrar hatırlatmak. 

Bu durum genellikle dominant tarafın itaatkar tarafa karşı saygısızlığı olarak cereyan etmekte. Evet ilişkinin dinamiğine göre itaatkar taraf saygıyı "belirli şartlar altında" göstermek zorunda olabilen "bir aciz" olabilir. Ancak bu ona saygı duymayacağınız anlamına da gelmez. 

----

Kadın dominant ya da erkek dominant farketmeksizin düştükleri temel yanlış "güç zehirlenmesidir"

Sizi dinlememiş, anlamamış, sizin ona vermeyi düşündüğünüz ya da verdiğiniz yetkiyi gelişigüzel kullanarak yani güçten zehirlenerek size beklemediğiniz kadar kötü bir deneyim yaşatabilirler.

Yani sizi dinleyip sizden parçalara değer veren insanları hayatınızdan çıkarmayın. Onlara en azından hakettiği saygıyı gösterin. İçinde SİZDEN ÇOK olan kişi ile olun.

Sevgiler,

M.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder