21 Temmuz 2022 Perşembe

Dominantların Aftercare İhtiyacı Var Mi?

Şefkat (aftercare) bence BDSM'nin en temel taşı. Bununla ilgili görüşlerimi daha önce şu yazıda paylaşmıştım: 

Not: Dominant olarak çoğu yazımda dom/sub ilişkilerini irdeliyorum. Ancak bu yazıda daha çok TOP (dom-master-rigger vb) ve BOTTOM (sub-slave-rope bunny vb) olarak genelleyeceğim. 

Genellikle aftercare denince akla BOTTOM karakterler gelir. Peki aftercare sadece itaatkarlara (ya da genellemek gerekirse tüm BOTTOM karakterlere) uygulanması gereken bir prosedür müdür? 

Benim görüşüm HAYIR, bence aftercare her karakterin ihtiyacı, Her arketip için önemli bir duygu durumudur. BOTTOM için şarttır, TOP için gerekli görüldüğünde es geçilmemelidir.

Aslında ben de ilk yazımda öncelikle itaatkarlara uygulanan bir prosedür olarak yazıp yazının en sonunda TOP karakterler için de uygulanabilir diye kısaca belirtmiştim. Ancak zamanla, insanlardan dinlediğim hikayelerden ve deneyimlerle TOP karakterler için de gerekliliğini görüp, bu konuda şimdiye kadar yazılmamış bir yazı yazmak istedim.

Şimdiye kadar yazılmamış bir yazı dedim ancak, öncesinde instagram hikayeler de ve twitter'da birer anket yaptım. Gelen sonuçlar %70 üzerinde evet ihtiyacı doğuyor şeklindeydi. Bu durum açıkçası beni çok sevindirdi. (Cevap verenlerin arketipleri hakkında bilgiye sahip değilim, ancak yarıdan biraz fazla BOTTOM karakterler olma ihtimalini yüksek görüyorum)

Bu blog, instagram, twitter gibi platformlarda yaptığım paylaşımlarla görünür olmam nedeniyle bana kendi ilişkilerini anlatmak isteyen, bazen yaşadığı travmadan sonra anlaşılmak isteyen (genellikle BOTTOM arketiplere sahip) kişilerden mesajlar alıyorum. Eğer yaşadıkları Ds, Sm ilişkiler travmatik ve/ve ya toksik ise yaşadıktan sonra ne yaşadım ben, neden bunları yaşadım diye kabuklarına çekilip düşündüklerinde TOP partnerlerinin kendilerini kaybettiklerini ve/ve ya sonrasında iyiden iyiye bir hiç gibi davrandıklarını anlattıklarını hatırlıyorum.

Bence bunun bir sebebi, TOP karakterin oyun sonrası kendi duygularını yönetemeyip, kendi duygularını reddetmelerinden kaynaklanıyor. (Ancak bunu genelleyemeyiz, çünkü BDSM'yi gerçek manada kendine hakim olarak yaşayabilen ve yaşatabilen kesimin çok sınırlı olduğunu düşünüyorum maalesef)

Özellikle kendilerini sadist olarak tanımlayan kesim için kendi kendime üzerinde çokça düşünüp cevaplamasının çok zor olduğunu düşündüğüm bir kaç soru var aklımda. Sizlerle de paylaşmak isterim. Düşünün;
  • Sizce bir insan sadist olduğunu nasıl kabullenir? 
  • Sizce sadist olduğunu kabullenmek mi zordur, yoksa ateist olduğunu kabullenmek mi zordur?
  • Sizce toplumda sadist olduğunu kabullenen insanlar mı daha çok tepki çeker yoksa herhangi bir dine inanmayan insanlar mı?
Böyle düşününce çok zor değil mi? Cevap vermek isteyenleri yorumlara ya da sosyal medyalarıma davet ederim.

----

Gelelim asıl mevzuya, yukarıda sizlere o duyguyu vermeye çalıştım aslında. Net ifade etmek gerekirse, TOP karakterlerin aftercare'i KABULLENİŞTİR.

BOTTOM karakterler de benzer durum vardır. En çarpıcı örnek aşağılanmaktan hoşlanmaktır. Aşağılanmadan hoşlanmayı KABUL EDEBİLEN BOTTOM karakter için yeni bir sayfa açılır hayatında.

Bizler TOP & BOTTOM karakterler olarak birbirimizin aynasıyız. Birbirimizle var olabiliyoruz. Ancak gücü devir alan kişilerin tabii ki daha oturaklı, sıfır hata ile yaklaşabilen, her ayrıntıyı düşünebilen insanlar olması gerekliliği var.

Ancak bence zaman zaman gücü devralanların da aftercare'e ihtiyacı var. Bir kaç gerçek örnekle yazıyı burada noktalayacağım.
  • TOP karakterin olması gereken en önemli özelliği kontroldür. Hem karşındakini kontrol, hem de duygularını kontrol. Canı daha fazlasını istese bile eğer rıza yoksa durabilmelidir. Büyük bir disiplin gerektirir. İşte bu disiplini gösterip durabildikten sonra hissedilen o daha fazlasını isteme duygusundan sıyrılabilmek de aftercare örneğidir. 
  • Az önce farklı biçimlerle perişan ettiğiniz BOTTOM partnerinizi, sevgilinizi, eşinizi sonrasında ben ne yaptım, ben neden böyle şeylerden zevk alıyorum düşüncesine düşen TOP karakter için bir kabulleniştir aftercare.
  • İp esareti ile hareketsiz hale getirdiğiniz, belki bunu yaparken çok zorlandığınız ve hatta BOTTOM partnerinizin subspace'e girdiği noktada kontrolü kaybetmeyip, keşke öyle bağlamasaydım, keşke o bağı biraz daha gevşek sıksaydım düşünceleriniz içinde boğuşurken oradan sıyrılabilmektir aftercare.
Sevgi ve haz ile kalın.
M.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder