18 Mart 2023 Cumartesi

BDSM’de Ödül ve Ceza

Sevgili okurlar,

BDSM’de ödül ve cezanın yerini kendi gözümden ve uygulamalarımdan anlatmaya çalışacağım. Maddeler önem sırasına göre listelenmiştir. 

CEZA

1) Ceza önceden belirlenir.

Önceden belirlenmeyen ceza suistimaldir. Karşındaki itaatkarın neyi nasıl yapacağını bilmeden ya da bir anlık davranışla istenmeyen bir şekilde davranması ceza unsuru ise bu ceza önceden biliniyor olmalıdır. Son dakika, sinirlenerek uyduruktan ceza verilmez. 

Bunun önüne geçmek için yine önceden benzer davranışlar için aynı CMK gibi maddeler yazıp itaatkara vermek gerekir. Bu da ciddi tecrübe ve yaşanmışlık gerekir. 

2) Cezanın derecesi, yapılan davranışla orantılı olmalıdır.

Bu maddeyi çok kısa ve öz açıklayacağım. Aynı ceza kanununda gibi, her davranışın cezası bir değildir, olmamalıdır. Olması da çok saçma değil mi?


3) Cezanın amacı belli olmalıdır.

Cezanın iki farklı amacı olabilir. Birine ceza verirken o davranışı bir daha asla yapmaması için mi ceza veriyorsunuz, yoksa o davranışın sonucu o ceza (sebep sonuç ilişkisi) mı önce buna karar vermelisiniz.

Burada ince bir detay var. Eğer o davranış ne ise onun bir daha yaşanmasını istemiyorsanız, caydırıcı bir ceza verilmelidir. 


4) Ceza kişisel olmalıdır.

Her ceza herkese uygulanamaz, her ceza herkes için caydırıcı olamaz. Örneğin, teşhiri çok seven birine kendini teşhir etme cezası verilmez, mazoşist birine acı ceza değildir. 


5) Her arketipin ceza duyarlılığı farklıdır, ceza bazen de ödüldür. 

Az çok bilindiği üzere, ceza almak için en çok mücadele eden arketip brat'lerdir. Çünkü asıl amaçları girdikleri savaşları kazanmak değil, aksine kaybetmektir. Sürekli efendilerine meydan okurlar ve onun gücünü test ederler. Bu arketipteki kişiler, bazen sandığınızdan daha fazla manipülatif olabilir. Siz ona ceza verdiğinizi sanırsınız ancak bu onun için ödüldür. 

---

Sosyal medyalarımda kısa süre önce bir soru sormuştum, cezayı haketmek nedir diye, bunu da buradan açıklamak isterim. 

İtaatkarınıza bir görev verdiniz, ondan bir şey istediniz yapmazsa da cezasının ne olacağını söylediniz. O itaatkar o cezayı almak istiyorsa, elinden geleni yapar ve itaatsizliği ile o cezaya kavuşmaya çalışır. Peki o zaman o ceza onun için ceza mıdır, ödül müdür? Bence ödüldür. 

O yüzden eğer o cezaya ulaşmak istiyorsa haketmelidir. İtaatkarınızın zihniyle oynayın, o sizin zihninizle oynamasın. Ben bir dominant olarak her zaman oyunu ben kurarım. Sen, o , bu değil.


ÖDÜL


Ödül, ceza kadar travmatik bir konu olmadığından bu konuya daha az değineceğim. Aslına bakarsanız yukarıdaki maddelerin çoğu burada da geçerli. 

1) Ceza verirken olduğu gibi, ödül verirken de adil olun.

2) Ceza olduğu gibi ödül de önceden belirlenmelidir. Ancak burada daha istisnai bir durum var. Efendinin iyi hale yaklaşımı farklı olmalı sürpriz anlık ödüllenmelerde bulunması faydalıdır.

3) Ödülü öylesine vermeyin, muhakkak bir sebep-sonuç ilişkisine bağlı olmasına dikkat edin. Ödül her zaman iyi davranışı teşvik eder.

---

Ödül ve ceza örnekleri hakkında da yazmak istiyordum. Ancak bu tamamen kişisel bir alan ve tecrübeler ile gelişmiş eşşiz ödül ve cezalarımın sadece benimle iletişimde olan kişiye özel olmasını ve öyle kalmasını istediğim için paylaşmama kararı aldım. 

Sevgiyle kalın.

M.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder